Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” | Szkoła Podstawowa i Publiczne Przedszkole w Łowczowie

Dnia 01.03.2020 roku  już po raz dziesiąty w naszym kraju obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, dlatego też 2 marca nasi uczniowie wraz z gronem pedagogicznym wzięli udział w prezentacji przygotowanej specjalnie na tę uroczystość oraz mieli okazję podziwiać wystawę pięknych prac uczniów kl. V-VIII, poświęconych tej tematyce.

Celem prezentacji było przybliżenie historii, losów, sylwetek ludzi, którzy nie obawiali się oddać swojego życia w imię walki z sowieckim  okupantem także zakończeniu II wojny światowej. Przy tej sposobności uczniowie zobaczyli krótkie filmy prezentujące najważniejsze wydarzenia z życia dowódców jak i szeregowych żołnierzy, sanitariuszy walczących o wolność i niepodległość Polski. Szczególne miejsce zajęło wskazanie i podkreślenie działań propagandy, która w niszczycielski sposób rozprawiała się z bohaterskimi czynami poszczególnych „Wyklętych”, skazując ich, jak tego chciały władze komunistyczne, na zapomnienie, wyklęcie ze świadomości i pamięci narodowej. Uczniowie dowiedzieli się jak  niejednokrotnie wysoką cenę zapłacili Żołnierze Niezłomni za bycie wiernymi wolnej Polsce. 

4 marca przedstawiciele naszej szkoły mieli wziąć udział w II Pieszym Rajdzie Tropem Wilczym Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przedsięwzięcie to organizowane było przez Szkołę Podstawową im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Siedliskach. Przy tej okazji zadaniem uczniów było przygotowanie prac plastycznych poświęconych odpowiednim „Żołnierzom Wyklętym” oraz przygotowanie się do konkursu wiedzy o wybranym bohaterze. Bardzo piękną pracę, świadczącą o dużym zaangażowaniu wykonał uczeń kl. VIII. Uczniowie zaś kl.VII przygotowywali wiadomości o Mieczysławie Dziemieszkiewiczu ps. Rój. Niestety z przyczyn od nas niezależnych nie udało  się nam w powyższym rajdzie uczestniczyć, ale z pewnością wiedza i przygotowanie naszych uczniów zostanie jeszcze odpowiednio wykorzystana.