Lena Mróz Mistrzynią Polski! | Szkoła Podstawowa i Publiczne Przedszkole w Łowczowie

W dniach 28.04-5.05 2018 roku w Syplniewie w Wielkopolsce rozegrane zostały Mistrzostwa Polski w szachach klasycznych. Odbyły się one w kategoriach do 12 i do 14 lat, osobno dla dziewcząt i chłopców. W kategorii wiekowej dziewcząt do 12 lat Mistrzynią Polski została Lena Mróz!

Mistrzostwa Polski odbywają się dwuetapowo. Najpierw są eliminacje w poszczególnych województwach, a dopiero najlepsze osoby z eliminacji mają zaszczyt zagrać w Mistrzostwach Polski. Na podstawie wcześniejszych eliminacji w turnieju finałowym zagrały 52 zawodniczki z roczników 2006 i 2007. Rozegrały one po 9 partii tempem 90’+30”, co oznacza, że każda zawodniczka miała na rozegranie partii 90 minut, a do tego po każdym ruchu na jej zegarze przybywało jeszcze 30 sekund. W ten sposób jedna partia szachowa trwa często nawet i 4 godziny!

W 9 rundach Lena zwyciężyła 7 partii, 1 zremisowała i 1 przegrała. Lena była w szerokim gronie kandydatek do zajęcia czołowego miejsca – była rozstawiona z numerem 7. Jednakże w pokonanym polu zostawiła wyżej notowane rywalki, zasłużenie zdobywając złoty medal oraz tytuł Mistrzyni Polski do 12 lat!

Mistrzostwo Polski to efekt wieloletniego wysiłku Leny, okupionego często brakiem czasu wolnego. Nie byłoby tego sukcesu bez olbrzymiego wsparcia rodziców Leny. Lecz przede wszystkim jest to też zasługa wieloletniej pracy z Leną jej trenera – Pana Jerzego Markiewicza z Tarnowa.

Gratulacje Lena! Gratulacje Panie Jerzy!